Menu

Aşkonomi Kanalının Doğuşu


Merhaba, Bu yazımda size Aşkonomi kanalının nasıl oluşturulduğundan, üzerinde ki emeklerden ve sonuçlarından bahsetmek istiyorum.

Uzun zamandır Youtube için yeni bir içerik üretmek isterken, çevremi nasıl kullanabileceğimi düşünüyordum.
Fark ettim ki yakın arkadaşlarımın hepsinin bir sevgilisi var. Çiftlerle neler yapabileceğimi düşünürken aklıma sevgililerin olaylar karşısındaki tepkilerini ölçüp, izleyicilerle buluşturma fikri geldi.

Çiftlerle ilgili içerikleri kafamda oluşturduktan sonra yazmaya başladım. Fikrin yazım aşaması bittiğinde artık elimde planlanmış, uzun vadeli bir hareket planı olmuştu. Peki bu kanalın adı ne olmalıydı?
Projenin grafiklerini yapan arkadaşım Betül, Aşk kanunları anlamına gelen “Aşkonomi” ismini önerdi.
Sonrasında yolumuza Aşkonomi adıyla devam ettik.

Tabi düşündüğüm içeriklerin hayata geçirebilmek öyle kolay değildi. Öncelikle bir stüdyomuz, yeterli ekipmanımız, bütçemiz veya oyunculuk yeteneklerimiz yoktu. Ancak bir şeyler üretmeyi çok istiyordum ve ve kolları sıvadım.

Arkadaşlarım ile tek tek bir araya geldikten sonra, hep birlikte bir toplantı düzenledim ve hepsine bu fikrin ne kadar ilgi çekici olabileceğini anlatmaya çalıştım.
Sağ olsun dostlarım da beni yalnız bırakmayıp, projeye destek olmak istediler.

Aşkonomi Ekibi ilk toplantı

Aşkonomi projesi için yakın arkadaşım Burak ile çalışmalara başladık.
Öncelikle bir stüdyo oluşturmalıydık, bunun için odamı seçtik. Kolları sıvadık ve odamdan yavaş yavaş bir kaç eşyayı çıkarttık. Odanın Bir duvarını tamamen boşalttıktan sonra, nasıl fon perdesi yapabileceğimi düşünmeye başladım. Üstelik duvar dümdüz de değildi. Doğal gaz boruları tam bir engeldi ve fon perdesi çok pahalıydı!

Odamın seçtiğimiz köşesi

Bütçemizde kısıtlı olduğu için fonu bizim oluşturabileceğimizi düşündüm. Aklımıza Duralit üzerine büyük fon sticker kağıdı uygulamak geldi. Daha önce hiç deneyen de görmediğimden dolayı soru işaretleriyle yola çıktık. Fon rengi olarak başından beri eğlencenin rengi diye tanımladığım turuncuyu almak istedim.
Doğru bir ışıkla beyazdan turuncuya doğru açılan bir yuvarlak yayılma efektini yakalayabilmeyi hayal ediyordum.

Fon kağıdı katlanmış halde

Betül ve Burakla Fon kağıdını duralit üzerine uygularken

Sticker kağıt olduğu için uygulanması inanılmaz zordu. Canla başla çalıştık ve sonunda başardık.
Işıklarla turuncu rengi harika gözüküyordu. Tam istediğim gibi olmuştu.

Uzun çiviler eşliğinde fonun duvara asıldıktan sonra ilk hali.

Tabi odayı boşaltırken atladığımız bir şey vardı. Yankı! Oda nerdeyse boşaldığı için duvarlar inanılmaz yankı yapmaya başladı. Tabi akustik panel alacak bütçeye de sahip olmadığımdan dolayı, Burak ile tekrar bir maceraya atıldık ve rotamızı hırdavatçılara çevirdik. Kafamızda bir kaç ölçüyü belirledikten sonra el yapımı akustik yapımına başladık. Öncelikle çerçevesi için kalın tahtalar kestirdik. Perdeci den ucuz bir örtü satın aldık. Seslerin yankı yapmaması içinde bu çerçevelerin içine taş yünü koyduk. Böylece gelen sesler örtü yardımıyla emilip, taş yününde iyice bastırılacaktı. Tam bir ucuz yollu ses paneli yöntemi 🙂

Bir tanesi yardım alarak yaptıktan sonra sırtladık tahtaları eve geldik. Evde işlemler aynen devam etti. Tabi bizim şarjlı tornavidamız da olmadığından bizim için tahtaları birleştirmek baya zor oldu.

Tahtaları bitirip, içini doldurduktan sonra iğnelerle bezleri gerdirerek sabitledik. Görüntü olarak satın alacağımız akustik panellerinin aynısı olmuştu.

Sağlam çivilerle birlikte duvarda ki yerlerine astık. Beklediğimizden ağır olan akustik panelleri duvara asarken gerçekten çok zorlandık. Çok kalın çivilerle iyice her yerini sabitledik.

Stüdyo yavaş yavaş toparlanırken en çok ihtiyaç duyacağımız ışıklara sıra gelmişti. Bildiğiniz gibi softboxlar çok pahalı. Bu kadar şey yaptıktan sonra neden bunu da yapmayalım dedik ve yine kolları sıvadık. Gerekli ekipmanları elektrikçilerden temin ettikten sonra arkadaşımın evine doğru yola koyuldum.
Önce Migrostan aldığımız kartonları ölçerek işaretledik. Sonrasından kesip kasa görünümü aldırdık.

İç elektrik aksamı için 5 adet duyla birlikte 5 6500 Kelvin ampul kullandık.

İç elektrikte bittikten sonra ışığı daha iyi yansıtması için mutfak folyosuyla kutunun içini kapladık.

Ayaklar için ucuz tripod sipariş verdim. Ancak bu ayakları bağlamak biraz zordu çünkü yaptığımız kafalar çok ağır geldi. Bu yüzden mühendis olan arkadaşımın atölyesinde devamını getirmek istedik.

Son olarak Aydınger ile kapladıktan sonra harika bir ışığa sahip olduk.

Arkayı küçük bir ışık ile aydınlatıktan sonra gradient efektini yakaladım ve tam hayal ettiğim gibi oldu.

Ses konusunda da çok sevdiğim bir abim sağ olsun beni kırmadı ve kendi mikrofonunu ödünç verdi. Teknik anlamda tam olarak yeterliliğe ulaştıktan sonra artık projenin dijital ayağını yürütmeye sıra gelmişti.

Önce bir logo tasarlayarak başladık. Bir kalp üzerinde Kadın ve Erkek işaretlerinin ve şeytani ayrıntıların olmasını istiyordum. Tasarımcı arkadaşım harika bir iş başardı ve tam istediğim logoyu hayata geçirdi.

Logo İlk Hali

Logo Son Hali

Logodan sonra çekimlerde kullanacağımız çeşitli materyaller tasarladık.

Daha önceden planladığımız konseptlerin logolarını da unutmadık. Anlat Bana, Gözün Nerde gibi konseptler ile özel seriler yakalamayı hedefliyorduk. Her konsept için özenle çalıştık, özel bölüm tasarımları oluşturduk.

Bazı konseptlerin logoları

Temel tasarımlardan sonra artık sıra video ögelerini tasarlamaya gelmişti. Yine tasarımcı arkadaşımın çizimleri ile animasyonlarımı birleştirdim ve ortaya istediğim görüntüler çıktı.

Intro

Abone Ol Uyarısı

Ara geçiş kapakları

Ortada hiç bir şey yokken bir fikir ile yola çıktığımız aşkonomi de artık sıra çekimlere gelmişti. Çekim kısmı da kolay olmadı tabi. Ben çalıştığımdan dolayı sadece izinli olduğum hafta sonu çekim yapabiliyorduk. Geriye kalan günlerde ben sabahlara kadar bölümlerin kurgusunu yetiştirmeye çalışıyordum.
Ayarladığımız 5 çift arkadaşlarımız sırayla eve geliyor, çekimi bittikten sonra gidiyordu. Her geldiklerinde en az 3 farklı içerik ile video çekiyorduk. Böylece elimizde yeterince stok video olabilecekti.
Ancak çekimler arasında yapmamız gereken konsept değişiklikleri, kameranın 4k çekerken uzun çekimlere dayanamayıp ısınıp kapanması gibi yorucu ögelerde yok değildi.
Yine de bu işi seviyorduk ve canla başla çalıştık. Aşkonomi için bir video üretmek başından sonuna kadar bütün zamanımı alıyordu.

Yayınladığımız videolar herkes tarafından beğenilip destek görünce işe daha da sıkı bağlandık. Her izlenme, her beğeni bize oldukça güç verdi. Artık yavaş yavaş youtube’a adımızı yazdırmaya başlamıştık.

Youtube Sayfası

Instagram Sayfası

Bu sırada çok iyi bir sosyal medya yönetimi ile aktif bir instagram sayfası oluşturduk. Çekimler anında sürekli boomerang, gif videolar çektik. Bunların hepsini özenle düzenleyerek nerdeyse her gün instagram sayfamızı aktif tutabilmek adına paylaştık.

Yaptığımız işin kalitesini fark edip bize ulaşan kizlarsoruyor.com ile iş birliği yapmaya başladık.
Bununla birlikte Onedioya çıkmamız bizi sevindiren en güzel anlardan biriydi.

Onedio Sayfası

 

Kızlarsoruyor Sayfası


Aşkonomi bi hayli eğlenceli ancak bir o kadar da vakit alan bir projeydi. Dostlarımızın da bir yaşamları olduğu için çekimler bir süre sonra zor gelmeye başladı. Benim içinde iş ile birlikte yürütmek gerçekten çok zordu. Olabildiği yere kadar devam ettirdikten sonra projeyi durdurma kararı aldık.

Son olarak:
Yukarda gördüğünüz fotoğrafları çekerken hiç böyle bir yazı yazmayı düşünmüyordum. Ancak şöyle bi geriye baktığımda gerçekten imkansızlıktan imkanlar yarattığımızı gördüm ve paylaşmak istedim.
Gerçekten isteyince her şey olabiliyor. Gerçekten imkanlarımız çok kısıtlıydı ve biz bu projeyi yaparken yapamıcağımız hiç bir şey olmadığını düşünmeye başladık. Bu projeye saatlerimiz, günlerimizi verdik ama çıkan sonuç hepimizi tatmin ve mutlu etti.

Şuan yola bu proje ile devam edemiyoruz ama herkesin hiç bir zaman unutamayacağı anılar eminim olmuştur. Aşkonomi projesiyle bir çok başarıya imzamızı atmayı başardık. Bende her zaman bu projeyle gurur duyacağım.
Aşkonomi kanalında fikrimi değerli görüp benimle birlikte bu yola çıkan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Projeye katkıdan bulunanlar
Başından beri her aşamada yanımda olan ve projeyi birlikte yürüttüğümüz Burak Tayanç,
Dijital işlere imzasını atıp, benimle gece gündüz çalışan Betül Yıldız,
Evini bize sonuna kadar açıp, sonsuz destekleyen anneciğim,
ve daha nice nice yardım ve destekte bulunan can dostlarım:
Yekta Çelebi
Bilge Demir
Okancan Demir
Erdal Arat
Kaan Yılmam
Gizem Açıkalın
Gülşah Orul
Ece Sert
Ozan Çelebi
Alev Çelebi
Gözde Karataş
Ekin Şen
Burak Bağcı
Alper Temiztürk
Ömür İskender
ve daha saymadığım bir çok isim…

Ha bu arada bize en çok hit kazandıran iguana dostumuzu da unutmayalım..

Yeni projelerde görüşmek üzere 🙂

Leave a comment

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>