Menu

Aşkonomi Kanalının Doğuşu


Merhaba, Bu yazımda size Aşkonomi kanalının nasıl oluşturulduğundan, üzerinde ki emeklerden ve sonuçlarından bahsetmek istiyorum.

Neden Sony A6300 Seçtim? Nereden ve nasıl aldım?

Merhaba, bu yazımda size neden Sony A6300 modelini seçtiğimi anlatıcam.

Öncelikle daha çok video ağırlıklı işler yaptığımı belirteyim.
3 yıldır çalıştığım ajansta Canon 5D Mark III kullanıyordum. Öğrencilik dönemimde satın aldığım Canon 600D’de çalındığı için makinem yoktu. Ne zamandır iyi bir fiyat performans ürünü arıyordum. Sonra Sony Aynasızlar ile tanıştım. Sony yeni aynasızları ile resmen piyasayı salladı. Giriş seviyesi cihazları bile piyasadaki birçok pahalı DSLR’dan çok daha iyi görüntüler çektiğini görünce, artık kolları sıvayıp almam gerekiyor dedim.


Öncelikle bir kamera seçmeden önce durumumu ve ihtiyaçlarımı yazdım:

 • Düşük bir bütçem vardı. Tam anlamıyla fiyat/performans dengesini yakalamalıydım.
 • Çekmek istediğim proje için 4K gerekiyordu.Yüksek bir keskinliğe sahip olmalıydı.
 • LOG çekim yapabilmeliydi.
 • Düşük ışıkta iyi bir performans vermeliydi.
 • Hem stüdyoda hem de dış çekimlere uyum sağlayabilecek bir makine olmalıydı
 • Gimballar ile uyumlu olup, taşıması yine de hafif olmalıydı.

Bunların hepsini bir araya getirdiğim de seçenekler de çok fazla değildi.
Sony A7 – Full frame ancak 4k özelliği yok.
Sony A6300 – 4K ancak full frame değil.
Ancak ben başlangıç kamerası olduğu ve lens yatırımını bu cihaza yapmayacağım için 4k çekim yapan Sony A6300 modelini seçtim.  Full frame olmaması beni kesinlikle zorlayacaktı.
Başlangıç cihazını a6300 belirledikten sonra piyasa araştırmasına girdim ve ikinci el temiz bir cihaz bulabileceğime karar verdim.

Sahibinden.com’da gezinirken gözüme bir cihazı gözüme kestirip iletişime geçtim. Arkadaşla görüştükten sonra temel olarak cihazın kasa ve lens temizliğini, pil durumunu kontrol ettim. Zaten aldığım arkadaş da pek kullanmamış, sıfır gibi kutusunda bırakmıştı. Bu yüzden güvendim ve satın aldım. Şuan cihazı alalı 2 ay oldu.

A6300 aldıktan sonra internetten birkaç üründe sipariş ettim:

 • Fişe takabileceğim SONY BC-VW1 şarj aleti
 • Yedek Duracell pil
 • 4k çekim için SanDisk 128GB Extreme Pro UHS-I SDHC U3 Hafıza Kartı
  satın aldım.

A6300 Memnuniyet ve Eksiler

Bu fiyata görüntü performansı inanılmaz iyi. Gerçekten parasını hakediyor. Ben kit lens ile kullanmama rağmen memnun kaldım. İyi bir lens ile çok daha iyi ve yeterli olacaktır.
+ Cihazın imkan verdiği zebra,peaking gibi özellikler video çekimi konusunda yardımcı oluyor.
+ Otomatik netlemesi inanılmaz iyi ve hızlı.
+ Slowmotion çekimi gayet yeterli ve güzel
+ Ergonomisi, hafifliği alışıktan sonra gerçekten rahat bir kullanım olanağı sağlıyor.
+ Ekranın dönmesi çekim konusunda rahatlık sağlıyor.

–  5D Mark III’ten sonra çok küçük geldi. Oyuncak gibi duruyor. Özellikle şirketler için müşterilerin pek ciddiye alacağı bir cihaz değil.
– Kulaklık girişi yok. Malesef en çok aradıklarımdan biri bu oldu. Tamamen allaha emanet ses kaydediyoruz 🙂
– Kart ve pil girişi tam aşağıda. Tripod üzerindeyken kart değiştirmek için bile cihazı çıkartmak gerekiyor.
– Kutu içerisinden fiş ile pili şarj edebileceğiniz bir bağlantı çıkmıyor. Onun yerine fişten usb ile cihaza bağlıyorsunuz ve böyle şarj ediyorsunuz. Ben sadece pil şarj edebileceğim bir şarj aleti aldım.
Netlik yapmak için kolay bir dijital zoom olmamış.
– 4K çekim yapmak için aldım ancak nerdeyse 20 dakikada bir yoğun ısıdan dolayı cihaz kendini kapatıyor. 10-15 dakika bekleyip tekrar çekime devam ediyoruz. Stüdyoda çekim yaptığım için bir sorun olmuyor ancak dışarıda ve acele işlerde 4k çok sıkıntılı olabilir.

Genel olarak bütçeme göre bu cihazı kendim için gayet yeterli buldum.
Şuanda Youtube üzerinde DEHA adlı kanal için ev stüdyosunda çekimler yapıyorum.  Yakın zamanda ev içerisinde düşük bütçeli bir stüdyo nasıl kurulur diye de bir yazı yazacağım.
Yazı yazma konusunda üşengeç olduğum için bu yazıyı da dura dura yazdım desem yeri. Konuyu da üşenmezsem görseller ile destekleyeceğim.. Ben makineyi almadan önce çok inceleme yazısı okudum. Video olarak yazan pek yoktu. Umarım bu yazı size yardımcı olur. Sorularınız varsa yorum olarak yazabilirsiniz. Görüşmek üzere..

Anadolu’da Sabah TRT Haber’de Yayınlandı

Anadolu'da Sabah

Anadoluda SabahAnadoluda Sabah

 

Anadolu’da Sabah Belgeseli

Anadolu’nun farklı yerlerinde  sabahın derin sessizliği ile başlayıp, güneşin doğuşu ile sabahı anlattığımız program 5 dakikalık süresi ile günlük olarak TRT Haber’de yayınlandı. Sabahın tatlı telaşını anlattığımız program 39 bölüm sürmüştür. Anadolu’da Sabah Programının çekimlerinde Canon 5D Mark III marka kamera, 24-105mm, 17-40mm, 50mm lens ve tripod olarak Manfrotto 190 kullandım.  Sabahın sessizliğine renk katabilmek için Sliderplus pro  ile kayan görüntüler yakaladım. Hava çekimlerinde ise DJ Phantom 3 Pro kullandım. Programın çekimleri yaklaşık 2 ay sürdü. Bir çok şehri ve merkezi sabah kimse ayak basmadan görme şansı yakaladık. Güneşin doğuşuna, oranın insanları ile birlikte tanıklık ettik. Web siteme pilot bölüm olarak Samsun/Alaçam bölümünü ekledim.

Aşağıdaki bölüm listesinde izlemek istediğiniz bir bölümü, iletişim sayfasını kullanarak talep edebilirsiniz.

 

Anadolu’da Sabah Programı Bölüm Listesi:

1- Ankara Kalesi
2- Cumalıkızık
3- Trilye
4- Misi
5- Odunpazarı
6- Mudanya
7- Beypazarı
8- Gölyazı
9- Mudurnu
10- Değirmendere
11- Göynük
12- İnebolu
13- Güzelcehisar
14- Amasra
15- Safranbolu
16- Kastamonu
17- Alaçam 
18- Amasya
19- Sinop
20- Zile
21- Vezirköprü
22- Ayvalık
23- Çeşme
24- Cunda
25- Foça
26- Küçükköy
27- Akköy
28- Alaçatı
29- Şirince
30- Germiyan
31- Sığacık
32- İkioklu
33- Bodrum
34- Bozüyük
35- Eski Datça
36- Milas
37- Marmaris
38- Muğla
39- Afyon

Pazar Yeri TRT Haber’de Yayınlandı

Pazar Yeri

Pazar Yeri Aktüel Belgesel

Türkiye’nin dört bir yanında kurulan pazarlardaki damak tatlarını, pazarların sıcaklığını ve pazarcıların muhabbetine tanıklık ettiğimiz program 20 dakikalık süresi ile haftalık olarak TRT Haber’de yayınlandı. Her hafta başka bir şehirde başka bir yöresel pazarı tanıttığımız program 12 bölüm sürmüştür. Pazar Yeri programının çekimlerinde Canon 5D Mark III marka kamera, 24-105mm, 17-40mm, 50mm lens ve tripod olarak Manfrotto 190 kullandım. Aktüel çekimleri gerçekleştirirken DJI Osmo  ve hava çekimlerinde drone olarak DJI Phantom 3 Pro kullandım. Programın çekimleri yaklaşık 1 ay sürdü. Samimi pazarcılar bizi gittiğimiz her yerde çok güzel karşıladılar ve yardımcı olmaya çalıştılar. Web siteme pilot olarak Turgutreis bölümün ekledim. Aşağıdaki bölüm listesinde izlemek istediğiniz bir bölümü, iletişim sayfasını kullanarak talep edebilirsiniz.

Pazar Yeri Programı Bölüm Listesi:

1- Ortakent
2- Seferihisar
3- Turgutreis (Bölümü izlemek için tıklayın)
4- Tire
5- Yalıkavak
6- Torbalı
7- Alaçatı
8- Ayaş
9- Nallıhan
10- Beypazarı
11- Çayırhan
12- Bolu

Lens Kamu Spotu Yayında

Lens Kamu Spotu


Lens Kamu Spotu Yayında

2016 yılında, Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği için yapılan Lens Kamu Spotu reçeteli kontakt lensin önemini anlatmaktadır. Lens Kamu Spotu ARRI Alexa ile LogC formatta çekildi. Çekimler 1 gün sürdü. Kurgusunu ve renk düzenlemesini Adobe Premiere ile yaptım. Lens Kamu Spotu hala yerel ve ulusal kanallarda yer yer gösterilmektedir.

Görüntülemek için tıklayın..

Kudret Hastaneleri Tanıtım Filmi

Kudret Hastaneleri Tanıtım Filmi

Bu yıl, Kudret Göz ve Kudret International hastanelerinin, doktorları ile beraber tanıtım filmini çektim. Çekimler 2 gün sürdü. Çekimlerde hastane içindeki bütü önemli bölgeler ve materyaller tanıtıldı. Tanıtım filmlerinin çekimlerinde Canon 5D Mark III ile birlikte 17-40mm lens, 24-105mm lens, 50mm lens kullandım. Çekimlerin daha dinamik olması Edelkrone Slider Plus  ile kayan görüntüler yakaladım. Kurgusunu ise Adobe Premiere ile yaptım. Kurguya renk katması için Adobe After Effects ile ışık süzmeleri, parlamalar ve geçişler ekledim. Kudret Hastanelerinin tanıtım filmlerini aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Görüntülemek için tıklayın..

Enerji Kamu Spotları

Enerjisiz Bir Yaşam Mümkün Değil

Enerjimizi Verimli Kullanalım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Spotları

2016 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı için yapılan Enerjimizi Verimli Kullanalım ve Enerjisiz Bir Yaşam Mümkün Değil adlı iki kamu spotunun kurgusunu gerçekleştirdim. Spot filmler  LogC olarak  ARRI Alexa ile çekildi. Kurgusunu ve renklendirmesini Adobe Premiere ile yaptım. Spot filmler zaman zaman yerel kanallarda gösterilmeye devam etmektedir.

Görüntülemek için tıklayın…

Oralı Olmak TRT Türk’te Yayınlandı

Oralı Olmak TRT Türk’te Yayınlandı

Anadolu’da sahip olduğumuz değerleri ve güzellikleri, yine Anadolu insanın ağzından anlatan programın çekimleri ve kurgusunu gerçekleştirdim. “Oralı Olmak” programı 26 bölüm olarak TRT Türk’te Pazar günleri saat 16:30’da yayınlanmıştır. Programın süresi 15 dakikadır. Oralı Olmak programının çekimlerinde Canon 5D Mark III marka kamera, 24-105mm, 17-40mm, 50mm lens ve tripod olarak Slik DST-43 kullandım.
Aşağıdaki linkten programın kısa bir fragmanını izleyebilirsiniz.

Görüntülemek için tıklayın..

Gece Yolcuları “Meyhaneler Sen” Emoji Versiyonu

Gece Yolcuları “Meyhaneler Sen” Emoji Versiyonu

17 Temmuz Dünya Emoji Günü için, Gece Yolcularına hazırladığım “Meyhaneler Sen” klibinin içindeki sözcüklerin emoji karşılıklarını klip üzerine yerleştirerek yaptığım klip. Meyhaneler Sen Emoji versiyonu, Türkiye’de ilk emojili altyazı kullanılan kliplerden biridir.

Görüntülemek için tıklayın